اجرای نمایش چهار فصل در کانون فرهنگی تربیتی پردیس

dcce16a22a3647be95b2.JPG

برای گروه شاپرک در امرداد ماه 1388 فرصتی پیش آمد تا یکی از نمایشهای آمادۀ خود به نام "چهارفصل" را در کانون فرهنگی تربیتی پردیس اجرا نماید.

تلاش همیشگی گروه شاپرک اجرای نمایشهایی است که در آنها، موضوع و مفاهیمی مطرح و دنبال شود که فهم آنها برای کودکان لازم و ضروری است. مفاهیم ارزنده ای مانند جنگ و صلح، آزادی، استقلال، اعتماد به نفس ، آلودگی محیط زیست و آیندۀ جهان و . . .  که مفاهیمی انتزاعی هستند و اگر بخواهیم آنها را بصورت مستقیم از طریق سخنرانی انتقال دهیم بدلیل عینی بودن شرایط ذهنی کودکان، ناکام خواهیم ماند ولی همین مفاهیم در غالبِ شعر و داستان و نمایش صورتِ عینی تری به خود می گیرد وکودکان می توانند براحتی با آن ارتباط برقرار کنند .

نمایشی که در کانون پردیس به روی صحنه رفت نیز دارای چنین ویژگیهایی بود. برای اجرای این نمایش سرکارخانم فائزه صالحی راد بعنوان نویسنده و طراح حرکت گروه را یاری نمودند .

نمایش تصویری از آیندۀ جهان را به ما نشان می داد، اینکه بی توجهی انسانها نسبت به محیط زیست ، جهان را به جایی خواهد رساند که دیگر در آن از چهار فصل خبری نیست ، جهان هستی در آینده از طبیعت تهی خواهد شد. دنیا به بیابانی خشک و سوزان و دودآلود تبدیل می شود و آدمها به ابزارهایی مکانیکی.

کودکانِ بی گناه در رنج و عذابند و باور ندارند دنیا در گذشته اینگونه خشک و سوزان نبوده، آنها هیچ چیز از طبیعت نمی دانند، چهار فصل را نمی شناسند و تابحال ندیده اند. نمی دانند برف و باران چیست و . . . در این میان کودکی خسته و تشنه با کمک درخت پیری که یاد و خاطرۀ دوران سبز زمین را به یاد دارد سفری رویایی به دلِ طبیعت را آغاز می کندو از زبان عناصر طبیعت قصۀ چهار فصل را می شنودو می بیند، سرانجام تصمیم می گیرد جای خالی طبیعت را در دنیای کنونی خود به یاد انسانهای فراموشکار بیاورد و چهار فصل را به دنیای آنها بازگرداند.

لازم به ذکر است زمان این اجرا برای گروه غیر منتظره و محدود بود و همین امر موجب شد نتوانیم به موقع دوستان خوبمان را برای دیدن آن دعوت نماییم. امید است گروه شاپرک با تلاش خود بتواند اجراهای بهتری داشته باشد و البته فرصت لازم برای اطلاع رسانی بموقع.

 

/ 0 نظر / 46 بازدید