اعضای گروه شاپرک از هدف و انگیزۀ خود می گویند

هدف و انگیزۀ شما از شرکت در گروه شاپرک که در آن مهارتهای مربوط به تئاتر و نمایش آموزش داده می شود و آنرا کلاس بازیگری می دانید چیست؟ همچنین نظرتان نسبت به آموزشهایی که در حال فراگیری آن هستید را بیان کنید؟

این سئوالی بود که از اعضای گروه شاپرک پرسیده شد و جواب های ارائه شده باعث شناخت بیشتر من نسبت به اعضاء و ایجاد انگیزه ای دوباره برای ادامۀ آموزشها و تلاش ها شد.

مبینا احرار- 14 ساله

هدف و انگیزۀ بسیاری از نوجوانان همسن من از شرکت در کلاسهای بازیگری و تئاتر رسیدن به شهرت است من نیز در ابتدا با این اندیشه و هدف در کلاسهای آموزشی شرکت کردم اما آموزشهای تئاتر دیدگاهم را نسبت به هدفی که داشتم تغییر داد.

توانستم این آموزشها را وارد زندگی روزانۀ خود کنم و به مرور زمان با انجام تمرین های بیانی، لحن صحبت و برخوردم با اطرافیانم متفاوت شد و با تمرین های مداوم حرکتی و حسی  نیز، بدن و شخصیت تازه و نو را در وجود خود احساس کردم .

از فردی هنرمند که در زمینۀ موسیقی فعالیت دارد شنیدم: « فعالیت در هر زمینۀ هنری نیازمند وجود استعداد در آن هنر می باشد»و من نیز در مورد بازیگری این نکته را اضافه می نمایم که برای بازیگر شدن بیش از استعداد ، علاقه و پشتکار نیاز است و بازیگری را فقط افردی که به معنای واقعی علاقه مند به این رشته هستند می توانند ادامه دهند.

بسیاری از بزرگان تئاتر و سینما بدلیل عشق و علاقه به هنر بازیگری و بواسطۀ آموزش و تمرین مداوم توانستند در این عرصه باقی بمانند و بسیار موفق باشند و چه بسا دیده می شود بسیاری از افراد با وجود استعداد فراوانی که در بازیگری دارند بدلیل عدم توجه ، تمرین ، آموزش ، عشق و علاقه و پشتکار نمی توانند از استعداد و توانایی خود استفاده کرده بنابراین بعد مدتی از چرخۀ بازیگری خارج شده و دیگر نام و نشانی از آنها باقی نمی ماند.

آموزش است که به بازیگری قدرت و اراده می بخشد و عشق به آن نیز تکمیل کننده است می توان گفت در تئاتر بین آموزش و بازیگری و عشق رابطۀ تنگاتنگ و جدانشدنی وجود دارد و افراد موفق در این حیطه کسانی هستند که توانسته اند این سه اصل را درک کنند .

امین جوادی -  17 ساله

هدف اصلی من هم جهت با هدف گروه یعنی آموزش دیدن می باشد. به این معنا که هدف فعالیت در گروه شاپرک آموختن مهارتهای گوناگون در بازیگری و از آن مهمتر زندگی در اجتماع است. تا کنون بسیاری از مهارتهایی که از طریق گروه شاپرک کسب کرده ام تأثیر خود را در زندگی و ارائه نقش های مختلفی که در نمایش ها بعهده دارم نشان داده است.

این آموزشها نتنها بر روی بدن و بیان تأثیر می گذارد بلکه روی قدرت تفکر و تحلیل ذهن نیز مؤثرمی باشد. لازم بذکر است فراگیری این آموزشها برای افراد به خصوص نوجوانان که باید خود را آمادۀ ورود به جامعه کنند ضروری است بنابراین بهتر است که این آموشها توسط آموزش و پرورش صورت گیرد و بخشی از زمان مدرسه به این آموزش ها تعلق گیرد.

بهاره جدیری اسلامی – 10 ساله

با دیالوگ هایی که سر کلاس تئاتر کار کردیم خواندنم در مدرسه روان تر شده و با انجام تمرین های حرکتی، بد ن ام نرم تر و شاداب تر شده است و دربارۀ بیان نیز احساس می کنم با تمرین بیشتر می توانم دارای صدای بلند تر و واضح تر شوم.

توسط قصه های صوتی که به ما داده می شود حس شنوایی ام نسبت به قبل بهتر شده آنقدر که در کلاس زبان هم کمکم می کند بنابراین تئاتر برای من مفید است.  

فرزانه مرادی فیروز -14 ساله

زمانی که هنوز به کلاس بازیگری نیامده بودم تمام عشق ام در زندگی بازیگری بود.همیشه دوست داشتم روزی مانند بازیگران موفق نظیر خانم دهقان و دیگر بازیگران، توانایی ارائه بازی را داشته باشم. آن زمان اطلاعاتم دربارۀ سینما و تئاتر اندک بود دربارۀ هدف و اینکه یک بازیگر باید هدف مشخصی داشته باشد هم چیزی نمی دانستم.

وقتی به گروه شاپرک پیوستم و آموزشهای تئاتر را آغار کردم مواقعی پیش می آمد که خانواده ام دربارۀ بازیگری و مشکلات بازیگران با من صحبت می کرند اینکه امکان دارد بازیگرها مدت طولانی سرکار نباشند بنابراین از نظر مالی دچار مشکل خواهند شد من در جواب به آنها می گفتم فعالیت خود را در گروه تازه آغاز کردم و برای تصمیم گیری خیلی زود است باید به خود فرصت لازم را بدهم اینکه می خواهم در این رشته فعالیتم را ادامه دهم یا نه؟ البته دغدغۀ خانواده ام را درک می کنم آنها می خواهند من رشته ای را انتخاب کنم که در آن ثبات و امنیت بیشتری وجود داشته باشد.

مطرح شدن این عقاید و صحبتها باعث شد من بیشتر فکر کنم و هدفم را بهتر و روشن تر بررسی نمایم و از خود بپرسم برای بدست آوردن چه چیزی می خواهم به کلاس تئاتر بیایم ؟ در نهایت به این نتیجه رسیدم که واقعاً هدفم پول نیست بلکه این کار را دوست دارم، شاید زمان گذشته هدفم فقط بازیگر شدن بود ولی بعد از مدتی که اثر آموزشها را روی بدن و رفتارم دیدم و با دقت و توجه بیشتر این آموزشها را دنبال کردم تازه آن زمان بود که هدفم را پیدا کردم .

آموزشهای تئاتر در زندگی ام بسیار بکار می آید و تأثیر آن را روی بدن، بیان و .  . . متوجه می شوم. حال با خود می گویم اگر هم بازیگر نشوم آموزشهایی که فرامی گیرم برای زندگی ام مفید است. از آن زمان دیگر فقط به فکر پیشرفت در بازیگری نیستم بلکه هدفم پیشرفت خودم می باشد.   

سیّد شایان موسوی- 14 ساله

هدفی که از آموزش و کسب مهارتهای تئاتر دارم برایم بسیار مهم است زیرا بازیگری را شغل آینده ام انتخاب کرده ام بنابراین باید آموزش را ادامه دهم و بیشتر از قبل تمرین کنم.

کلاس تئاتر در زندگی ام نقش مهمی دارد و خانواده ام از این فعالیتم راضی هستند و من را حمایت می کنند.

شاید از خود بپرسید چرا تئاتر و آموزشهایش تا این اندازه برای من و خانواده ام مهم است ؟

چون تأثیراتی نظیر: خوب شدن لکنت زبانم، اعتماد به نفس زیادی که بدست آوردم، نترسیدن از اینکه در جمع حرف بزنم و . . . را بدست آوردم همچنین خانواده ام علاقۀ زیاد مرا به این کلاس دیدند و از همه نظر من را حمایت می کنند در نتیجه احساس خوبی نسبت به کلاسم و آموزشهایم دارم.

برای تمام آموزشهای خوبی که به بچه های گروه و همچنین من ارائه می شود ممنونم.

به امید سربلندی گروه شاپرک که با تلاش بچه های گروه و همچنین من بدست خواهد آمد.

مهتاب حیدری- 15 ساله 

وقتی با خود می اندیشم متوجه می شوم هدفی که از شرکت در کلاس تئاتر و فراگیری آموزشهای آن داشتم از ابتدای فعالیتم در گروه شاپرک تاکنون بسیار تغییر کرده، من به بازیگری علاقۀ فراوان دارم، این حرفه همیشه برایم جذاب بوده و البته بسیار ارزشمند اما در گذشته آنرا تنها پلی برای رسیدن به شهرت می دانستم و در حال حاضر نتنها دیگر به آن شهرت فکر نمی کنم بلکه از داشتن چنین هدف و اندیشه ای سخت متعجب می شوم زیرا آن تفکر و حس بچه گانه در من رشد کرده و به یک حس بزرگ و حرفه ای تبدیل شده است.

 بیش از یک سال است که با گروه شاپرک همکاری دارم، آموزشهایی که در طی این یک سال دیدم موجب شده تفاوتهای زیادی را نسبت به همسن و سالان خود احساس کنم، طرز نشستن و صحبت کردن و تفکرم با آنها متفاوت است در نتیجه قادر هستم ارتباط بهتری را از نظر اجتماعی برقرار کنم، در درسهایم نیز مسلط تر و با اعتماد بیشتری ییش می روم. 

به نظر من نتیجۀ شرکت در کلاسهای آموزشی تئاتر کسب مهارتهایی است که مطمئناً در جای جای زندگی هر فردی می تواند بکار آید و مفید باشد حتی اگر آن فرد بازیگری را ادامه ندهد و بازیگر نشود کسب این مهارتها کمک بزرگی است برای او تا فرد موفق تری در جامعه باشد و اما برای افرادی که می خواهند رشته بازیگری را بطور جدی ادامه دهند و تحصیلات دانشگاهی آن را داشته باشند نتیجۀ شروع فراگیری این آموزشها در سن نوجوانی کسب مهارتهایی است که موجب موفقیت دو چندان آنها در دوران دانشگاه خواهد شد . 

آشنایی با تئاتر و آموزشهای آن را یک شانس و افتخار بزرگ برای خود می دانم و همیشه برای این سعادتی که خدا پیش رویم گذاشت او را شاکرم.

و در آخر دوست دارم بگویم خانم مهرانی گروه شاپرک همیشه همراه  و پشت شماست

/ 2 نظر / 32 بازدید
هنرهای زیبا

سلام ... وبلاگ جالبی داری، خسته نباشی ... به اینجا هم یه سری بزن، ضرر نمی کنی ... امیدوارم دستِ خالی خارج نشی ...

کیمیا

لطفا ادرس کلاس هارا بدهید