ارائه طرح اجرای نمایش کوتی و موتی به تالار هنر

گروه شاپرک بعد از گذراندن دوره های آموزشی وارد مرحلۀ اجرا شد و برای آنکه این مرحله بدرستی طی شود اجراهای نخستین خود را از مراکزی که دارای سن کوچک و سالنی با ظرفیت محدود است مانند کانون فرهنگی تربیتی پردیس آغاز کرد تا از این طریق قدرت، مهارت و اعتماد به نفس خود را مرحله به مرحله بالا برد و تا جایی رساند که توانایی حضور روی صحنۀ حرفه ای مانند تالار هنر را بدست آورد. 

نتیجۀ تلاش گروه شاپرک ارائه تئاتر فرم "چهارفصل" و بازبینی آن در تالار هنر بود. این نمایش از طرف بازبین ها ( داوود کیانیان، حسین فدایی حسین و منوچهر اکبرلو ) و مدیریت تالار ( سید صادقموسوی ) مورد تأیید و تشویق بسیار قرارگرفت اما نتوانست به مرحلۀ اجرای نهایی برسد زیرا: 

سطح کار از نظر بازبین ها دانش آموزی عنوان شد.

وجود تنها یک گروه اجرایی متشکل از کودکان نمی توانست اعتماد لازم برای اجرای مداوم را بدست آورد. 

در پی این اعلام آنهم در حضور کودکان، تعدادی از آنها با نا امیدی گروه را ترک کردند و حمایت و پشتیبانی خانواده های آنها را از دست دادیم ، بنابراین برای ادامۀ کار و تلاش دوباره نیازمندکودکان جدیدی بودیم که وارد گروه شده و با گذراندن آموزشهای لازم، مهارت لازم برای اجرا را بدست آورند.

   موقعیت بوجود آمده موجب شد در ارایۀ طرح، تغییراتی داده شود تا از طریق آن، مشکلات و موانع موجود برطرف شود:

برای اعضای باقیمانۀ گروه که کودکان شکست ناپذیر و با پشتکار بودند، تمرین ها و آموزشها ادامه یافت همچنین با تأسیس اولین آموزشگاه تخصصی کودک و نوجوان بنام "پانیذ" به مدیریت سرکارخانم رکسانا خلوتی شرایط بسیار خوبی فراهم شد تا بار دیگر کودکان و نوجوانان مشتاق را گردهم آوریم و با تلاشی مضاعف کار را ادمه دهیم. تأسیس این آموزشگاه زمینۀ مناسبی را فراهم آورد تا با خانواده هایی آشنا شویم که قدر هنر تئاتر را بیشتر می دانند، بنابراین از حمایت و پشتیبانی آنها برای ارایۀ بهتر و مطمئن تر طرح برخوردار شدیم. همچنین این امکان فراهم شد تا تعداد گروه اجرایی کودکان را از یک گروه به سه گروه افزایش دهیم . وجود سه گروه بازیگر کودک که تسلّط کامل بر اجرای یک نمایشنامه را دارند و همچنین زمان بندی مناسبی که برای اجراهای این گروه ها در نظر گرفته می شود (برای هر گروه از کودکان، در هفته دو روز اجرا اختصاص داده می شود)، برای اجرای کامل ( یک ماهه ) با مشکلی روبرو نخواهیم بود زیرا با وجود این تقسیم بندی حتی در فصل مدارس، موقعیت مناسب فراهم است تا هر گروه با آمادگی لازم  سر صحنه حضور یابند بنابراین این اطمینان از جانب سرپرست گروه به مدیریت محترم تالار داده می شود که در اجرای کودکان هیچ گاه خللی بوجود نخواهد آمد .

همچنین سرپرست گروه با ایجاد تغییر در نوع متن ، موسیقی و بخش حرکتی کار، تمام تلاش خود را انجام داد تا کیفیت اجرا از سطح دانش آموزی ارتقاء یابد و وارد مرحله ای شود که توان حضور و ارایۀ کار در صحنه ای بزرگ همراه با تعداد زیادی از تماشاچیان را داشته باشد.

حال گروه شاپرک با کمال احترام نتیجۀ تمام تلاش و پشتکار وکسب مهارتهای خود را در قالب نمایشی به نام " کوتی و موتی " نوشتۀ زنده یاد بیژن مفید ارائه می دهد.

این نمایش نخستین بار در سال 1352 توسط مرکز تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اجرا شد و بازیگرانی چون آقایان رضا بابک و بهرام شاه محمدلو و خانم مرضیه برومند که اکنون از اساتید برجستۀ تئاتر کودک و نوجوان بشمار می آیند در آن نقش آفرینی داشتند.

مسئله مهمی که برای اجرای این نمایش در نظر گرفته شده، این است که بازیگران فکر و جوهر این نمایش را در کار خود بازگو کنند و از طریق شخصیت ها به دیگران انتقال دهند.

پیام نهفته در دل نمایش، چشم و همچشمی و فخر فروشی را مطرح می سازد که بین کودکان و نوجوانان ما به وفور دیده می شود ، بعنوان مثال پدر من فلان ماشین را دارد، لباس من دارای فلان مارک است و . . . . گسترش این معظل بزرگ بین کودکان و نوجوانان، انگیزۀ اصلی ما برای انتخاب و ارایۀ نمایشنامۀ کوتی و موتی شد زیرا این نمایش به زبانی ساده و قابل فهم، نتیجه و عواقب چنین تفکرهای اشتباهی را در قالب داستانی که برای خرگوشها اتفاق می افتد به سادگی عنوان می کند و توجه به اصالت فرهنگی و قانع بودن به آنچه که خداوند برایمان معین کرده را توصیه می نماید.

در این نمایش کودکان محور اصلی فعالیتهای موجود می باشند ، بدین معنا که بازیگران ، نوازندگان و بخش حرکات موزون که بر اساس تربیت بدنی کودکان بنا نهاده شده تماماً توسط کودکان و نوجوانان ارائه می شود و ما هیچ بازیگر بزرگسالی را روی صحنه مشاهده نخواهیم کرد.

کودکان سرزمین ما ایران دارای توانایی های فراوان و قابل ستودنی در زمینه های مختلف هنری ازجمله موسیقی – بازیگری- حرکت و فرم و ترانه سرایی خاص کودکان هستند اما این توانایی ها بطور جداگانه پرورش می یابند و چقدر پسندیده است که مجموع این هنرها در سایۀ نمایش کنار هم آیند و در راستای یک هدف حرکت داشته باشند. اجرای نمایش می تواند بهانۀ خوبی برای این گردهمایی و همکاری بین هنرهای مذکور باشد

 با سپاس

 سرپرست گروه شاپرک نگین مهرانی

 مرداد 1389

                                                                                                             

 

/ 3 نظر / 50 بازدید
اتنا

[گل][گل][گل][خنده][قلب][قلب][قلب][نیشخند][لبخند][لبخند][لبخند][ماچ]

احسان بابایی

با آرزوی موفقیت برای گروه شاپرک و تمامی کسانی که برای گسترش فرهنگ تئاتر در ایران تلاش می کنند و همچنین برای

رویا شاهی

عالی و امید وارم در این کار موفق شوند.