جای بازیگران نوجوان در جشنواره خالی است

کارگردان نمایش" یک اشتباه کوچولو، یک دردسر بزرگ":

جای بازیگراننوجوان در جشنواره خالی است

نویسنده و کارگردان نمایش" یک اشتباه کوچولو یک دردسر بزرگ" از نمایش های بخش ویژه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان که توسط گروهی از نوجوانان اجرا شد، گفت: جای خالی نمایشی که در آن تمامی بازیگران  آن  نوجوان باشند در جشنواره های تئاتر کودک احساس می شد.

“نگین مهرانی” در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، ادامه داد: در نمایش های کودک و نوجوان ما بیشتر بزرگسالان هستند که روی صحنه می روند و حتی همین وضعیت در رسانه ملی هم وجود دارد اما حضور خود بچه ها که به صورت کامل نمایش را اجرا کردند کار متفاوتی بود.

وی تاکید کرد: در ابتدا خود بچه ها هم باورشان نمی شد که بتوانند تئاتر اجرا کنند اما این کار در این سطح به اجرا رسید.

وی با اشاره به نقشی که آموزش و پرورش می تواند در اجرای چنین نمایش هایی داشته باشد باشد،خاطر نشان کرد: بچه ها ساعت های زیادی را در مدرسه می گذرانند و از همه مهمتر این است که خانواده ها به مدرسه اعتماد دارند پس اگر در مدرسه زنگ نمایش داشته باشیم یا دوره های قصه گویی خلاق و نمایش خلاق را اجرا کنیم  تئاتر کودک می تواند رشد خوبی داشته باشد.

مهرانی ادامه داد: خیلی از خانواده ها که من هم اکنون با آنها کار می کنم در ابتدا با کار کردن بچه هایشان در تئاتر مخالف بودند و می گفتند که این کار فایده ای ندارد و حتی منجر به افت تحصیلی دانش آموزان می شود اما در گروه ما بچه ها حتی ارتقا معدل هم داشتند.

وی اظهار کرد: من در حد توانم توانستم این تفکر را تغییر بدهم اما تغییر این تفکر به کمک آموزش و پرورش که کسانی را در خود جای داده که در بهترین شرایط یادگیری قرار دارند نیاز داریم.

این کارگردان تئاتر در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با سختی های این کار نیز گفت: در ابتدا نسبت به این کار یک احساس عدم اعتماد وجود داشت  به گونه ای که بعضی ها با ما همکاری نمی کردند و نمی خواستند وقت برای گروهی با این شرایط سنی بگذارند .

وی اضافه کرد: بار ها افرادی را برای موسیقی، طراحی صحنه و ... دعوت می کردم اما با دلیل های مختلف همکاری نمی کردند و می گفتند اگر در مرحله بازبینی قبول شدید همکاری می کنیم اما  این گروه بالاخره و از طرف سه نفر مورد حمایت قرار گرفت که این افراد آقایان امین زندگانی، فرید نوایی و خانم هدیه آزما بودند که نقش بسیار تاثیر گذاری در این کار داشتند.

این هنرمند تئاتر تصریح کرد: ویژگی مهم این کار این است که از اثر کوتی و موتی زنده یاد بیژن مفید اقتباس شده بود اما ریتم و نحوه حرکات آن  با تغییراتی همراه شد تا به شکل فعلی در آمد.

وی افزود: در این کار بچه ها در دو گروه که تقسیم شدند و به اجرا پرداختند،گروهی که مهارت حرکتی و بدنی بیشتری داشتند در بخش حرکت و بچه هایی که مهارت بیانی بهتری داشتند ئر بخش دیالوگ به اجرای نمایش پرداختند.

وی تاکید کرد: پایه و اساس بخش حرکت بر اساس تربیت بدنی شکل گرفته است که این نکته در نحوه حرکت بچه ها کاملا مشخص است.

مهرانی دیگر ویژگی این نمایش را جایگزینی حرکت به جای دکور دانست و عنوان کرد:  در این نمایش صحنه توسط خود بچه ها چیده می شد و در مواردی هم با ثابت ماندن افراد خود عوامل تبدیل به دکور می شدند. 

منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» استان همدان

/ 0 نظر / 32 بازدید