سرگذشت عجیب نمایش چهارفصل

 

نوشتن این مطالب را بسیار لازم و ضروری می دانم زیرا نمایش چهارفصل سرگذشت عجیبی پیدا کرد. در امرداد 1388 متن اصلی نمایش که نوشتۀ خانم فائزه صالحی راد است توسط گروه شاپرک در حضور تعدادی از دوستان و همچنین خانواده های اعضای گروه در کانون فرهنگی تربیتی پردیس به روی صحنه رفت.

بعد از اجرای نمایش در کانون پردیس متن چهارفصل با همفکری نویسنده و سرپرست گروه کامل تر گردید و در شهریور همان سال در تالار هنر مورد بازبینی قرار گرفت اما مجوز برای اجرای گیشه ای را نگرفت. 

با هماهنگی و رضایت نویسنده متن چهارفصل مورد بازنویسی قرار گرفت و از آنجا بود که سرگذشت عجیب نمایش چهار فصل آغاز شد و تا کنون نیز دامه دارد.

طی سال گذشته متن چهار فصل در اختیار دوستان زیادی ( ماریا میرنژاد، مهدی صفاری نژاد، ندا ثابتی، کامران احمدزاده، راستین اصغری ) قرار گرفت ولی در نهایت هیچ یک از آنها به نتیجۀ مطلوب نرسیدند. زیرا متن چهارفصل باید بگونه ای بازنویسی می شد تا بازیگران کودک و نوجوان توانایی اجرای آنرا داشته باشد همچنین در متن اصلی، فضای مناسبی برای بخش حرکات موزون همراه با ترانه سرایی خاص کودکان درنظرگرفته شده بود که در بازنویسی نیز باید گنجانده می شد. متأسفانه هیچ یک از نویسندگان نتوانستند مطابق با خصوصیات ذکر شده متن کاملی را بازنویسی و ارائه دهند.

در این میان سرکار خانم ماریا میرنژاد بر اساس موضوع نمایش چهارفصل، طرح جدیدی را ارائه نمود، اما این طرح نیز برای رسیدن به مرحلۀ نهایی نیازمند همکاری نویسنده و شاعر بود و این چنین بود که نمایشنامه دست به دست گشت ولی به نتیجه ای نرسید .

سرپرست گروه خود را موظف می داند با ارائه این گزارش به نوعی متن اصلی نمایش چهارفصل و همچنین طرح بازنویسی آن را برای نویسندۀ اصلی ( فائزه صالحی راد) و بازنویس آن ( ماریا میرنژاد ) حفظ نماید. 

 

 

 

/ 1 نظر / 120 بازدید
نیکی

سلام من نیکی هستم. من هم یکی از افرادی هستم که در حیطه ی کاری شماست. منظورم اینه که 12 سالمه! وبلاگ بسیار مفیدی دارید و من هم چون به کار تئاتر علاقه دارم لذت بردم. الان باید برم ناهار بخورم و نمی تونم حرفی رو که می خواستم بزنم رو بزنم! به زودی دوباره می آیم و خرفم رو می گم! فعلا خدا نگهدار![خداحافظ]