آشنایی با من

قصه گویی و نمایش خلاق از واحدهای درسی مقطع کارشناسی علوم تربیتی گرایش پیش دبستان و دبستان است گذراندن این واحد درسی موجب آشنایی و علاقۀ فراوان من به هنر تئاتر و نمایش شد. از طریق مطالعه ای که در این زمینه انجام دادم و همچنین فعالیت و آموزش در مهدها، مدارس، فرهنگسراها و سراهای محله از قصّه گویی و نمایش خلاق (که پایه و اساس تئاتر کودک است) پی به اهمیت و ارزش آموزش تئاتر به کودکان بعنوان یک روش تدریس غیر مستقیم و مناسب برای کودکان پیش دبستانی و دبستانی بردم. همچنین گذراندن دوره های آموزشی مدرسۀ عالی بازیگری (آموزشگاه هنر ارجمند) به مدیریت و سرپرستی استاد داریوش ارجمند کمک بزرگی برای آشنایی و شناخت بیشتر من با مقولۀ تئاتر و هنرهای نمایشی شد.

نتیجۀ چندین سال آموزش و تلاش ام، شکل گیری گروه اجرایی تئاتر کودک به نام "شاپرک" شد. این گروه اجرایی که شامل بازیگران کودک و نوجوان بود سالها مرا همراهی کرد چنانکه توسط فعالیتها و تلاشهای این گروه، توانستم بسیاری از طرح ها و شیوه های آموزشی و اجرایی که سالها روی آنها کار می کردم به مرحلۀ اجرا برسانم.

در ادامه برای آنکه شناخت ام نسبت به دنیای نمایش گسترش یابد و دانش ام عمیق تر شود مسیر دانشگاه را انتخاب نمودم. دانشگاه به مانند پنجرۀ طلایی در برابر ام گشوده شد که نور و روشنی بهمراه داشت.

هدف این وبلاگ ارایۀ مهمترین دغدغه ام که همان طرح احیاءآموزش تئاتر به کودکان و نوجوانان است و همچنین معرفی گروه شاپرک که اکنون هر کدام از اعضای آن خود بطور مستقل در جامعه تئاتر و سینما فعال هستند می باشد.

دانشگاه نیز باعث شد میدان تحقیق ام گسترش بیشتری یابد و در نهایت "هنر و ادبیات برای کودکان" دغدغه و شوق من برای تحقیق و کار و فعالیت شود.

امیدوارم این یادداشتها باعث شود با افرادی که در زمینۀ هنر برای کودکان و نوجوانان فعال هستند و یا علاقمند به کار با آنها هستند آشنا شوم.

/ 1 نظر / 27 بازدید
لیلا ایرانمهر

با آرزوی موفقیت برای شما و با امید به اینکه مقوله تئاتر برای کودکان و نوجوانان به صورت جدی تری از طرف مسئولان امر پیگیری شود.