تئاتر کودکان آریایی

طرح احیاء آموزش تئاتر به کودکان و نوجوانان

 
نقش آموزش در تئاتر کودک و نوجوان
نویسنده : نگین مهرانی - ساعت ۱٢:٤۸ ‎ق.ظ روز جمعه ٢٥ آذر ۱۳٩٠
 

چرا آموزش در تئاتر کودکان صورت نمی‌گیرد؟ این سؤالی است که برای پاسخ دادن به آن باید آن را از زاویه‌های مختلف بررسی کرد، اما پیش از بررسی این مهم، نگارنده چند نکته را به عنوان مقدمه یادآور می‌شود.
تئاتر کودک و نوجوان، در جوامع پیشرفته، از اهمیت بسزایی برخوردار است و بر همین اساس، مسئولان و برنامه‌ریزان بلندپایه کشور، برنامه‌ریزی‌ها و سرمایه‌گذاری‌های لازم را برای پیشرفت این هنر انجام می‌دهند. زیرا می‌دانند که اگر به این امر بپردازند قطعاً در رشد و پرورش کودک تأثیرات مطلوبی خواهد گذاشت و در آینده نیز فرهنگ و اجتماع بهره لازم را از آن خواهد برد و طبیعتاً به ارتقای فرهنگ کشورشان کمک خواهد کرد. همان‌طور که می‌دانیم نهادینه کردن تئاتر در کشورهای اروپایی از مهد کودک‌ها و مدارس آغاز می‌شود و سازمان‌ها و نهادهای دولتی نیز بخشی از فعالیت‌های فرهنگی خود را به تئاتر جوانان، اختصاص می‌دهند. برخلاف آن، در کشور ما، متأسفانه، هیچ برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری خاصی، برای تئاتر کودک و نوجوان نمی‌شود. طبیعی است که آموزش و تعلیم و تربیت کودکان و هنرجویان تئاتر، برای این نوع تئاتر نیز صورت نمی‌گیرد. تئاتر کودکان شاخصه‌هایی دارد که می‌بایست به آن توجه شود. برای این منظور می‌توان از طریق آموزش و تعلیم و تربیت هنرجویان کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال، این نوع تئاتر را از شکل رخوت و سکوت بیرون آورد.

الف) وضعیت موجود:
همان‌طور که در مقدمه این مقاله یادآوری ‌شد، وضعیت موجود تئاتر، در کشور، وضعیت مطلوبی نیست. فقط دو سه تالار، آن هم گاه با وقفه‌هایی نامعلوم، مسئولان امکان اجرای نمایش کودک و نوجوان را در تالارهای هنر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و بعضی از فرهنگسراها فراهم می‌کنند. بقیۀ گروه‌ها یا افرادی که سابقه و صبغه‌ای در این نوع تئاتر دارند یا دست از کار می‌کشند و به تلویزیون یا کارهای نامربوط و دور از حرفه و تحصیل خود می‌پردازند. در واقع، این روند نشان از ناامنی این شغل دارد که در پی آن، فعالیت حرفه‌ای را از هنرمندان تئاتر کودک و نوجوان سلب می‌کند. زمانی که امکان تولید حرفه‌ای با بودجه متناسب و کافی و تالارهای ویژه برای تئاتر کودک و نوجوان وجود ندارد، طبیعی است که وضعیت تئاتر کودک در دوره کنونی شکل نامطلوب یا باری به هر جهت، داشته باشد. از میان تالارهای دهگانه تئاتر تهران فقط دو تالار هنر و تالار تئاتر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فعال هستند.