تئاتر کودکان آریایی

طرح احیاء آموزش تئاتر به کودکان و نوجوانان

 
معرفی منابع تئاتر کودک و نوجوان
نویسنده : نگین مهرانی - ساعت ۱:٥۳ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ٢٦ آبان ۱۳٩٠
 

برای کسب اطلاع از منابع مکتوب موجود در زمینۀ تئاتر و آموزشهای آن بخش جداگانه ای به نام معرفی کتاب و نمایشنامه کودک و نوجوان را به این امر اختصاص می دهم.

بسیار خوشحالم زیرا شاگردان و هنرجویانم چیزی را از من طلب کردند که آرزوی هر معلمی است. منابع و موأخذ خوبی که در زمینۀ تئاتر و آموزشهایش وجود دارد را به آنها معرفی کنم تا با مطالعه و تحقیق سطح علمی و کاربردی خود را ارتقا بخشند.

این درخواست از جانب شاگردانم برای من موفقیت بزرگی بود چون همیشه تلاش می کنم آموزشهایم جنبۀ عملی به خود بگیرد و در سطح تئوری و نظری باقی نماند. متأسفانه حتی در دانشگاه ها نیز مشاهده می شود مطالعۀ دانشجویان تنها به منابع محدودی که در ارتباط با واحد درسی شان به آنها معرفی شده محدود می شود حال آنکه دانشجویی موفق خواهد بود که سطح علمی خود را با مطالعه و تحقیق در منابع موجود و مرتبط گسترش دهد و مطالب درسی خود را در حیطۀ عملی نیز تجربه کند اینگونه دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی با امکان بیشتری وارد دنیای کار شده و موفق تر عمل می کنند.

و اما برای تئاتر این مسئله دو چندان حائز اهمیت است زیرا لازم است آموزشها بصورت تئوری و عملی همزمان باهم آغاز شود و مورد توجه قرار گیرد. هنرجویی موفق خواهد بود که با خلاقیت و ابتکار خود این دو حیطه را همزمان و در راستای هم تجربه کند. بسیاری از مطالب و موضوعات در گامهای نخست بصورت تئوری آموزش داده می شود اگر هنرجو فقط به محفوظات خود تکیه کند و در کار عملی فعال نباشد بعد از مدتی خود را نسبت به دیگران هنرجویان غیر فعال خواهد یافت و برعکس عدم توجه هنرجو به تاریخ تئاتر و شیوه ها و روشها و سبکها و . . . موجب می شود بازدهی لازم را نداشته باشد بنابراین برای هنرجویی که مشتاق فراگیری آموزشهای تئاتر است توجه به مباحث نظری و عملی همزمان باهم تأثیر گذار خواهد بود.

یکی از کارها و فعالیتهای خوب و مثبتی که هر ساله بمناسبت و همزمان با جشنوارۀ بین المللی تئاتر کودک و نوجوان صورت می گیرد انتشار کتابهایی در این زمینه است. امسال نیز در هجدهمین جشنوارۀ بین المللی تئاتر کودک و نوجوان که در همدان برگزار شد این کتابها براحتی در اختیار شرکت کنندگان قرار گرفت. با مطالعۀ این منابع و دیدن شور و شوق بچه های گروه شاپرک از دریافت این کتابها و درخواست آنها برای کسب اطلاعات بیشتر از منابع موجود مناسب دیدم نام و مشخصات این کتابها و همچنین منابع مفید دیگری که در این زمینه وجود دارد و می تواند راهگشای علاقه مندان باشد را ذکر کنم.       

هدف من از معرفی منابع در مرحلۀ نخست، راهنمایی مشتاقان می باشد و بسیار شایسته است که هر هنرجو و علاقه مند نه تنها در رشتۀ تئاتر بلکه در تمامی رشته ها با نحوه و چگونگی جستجو و دریافت منابع و موأخذ مورد نیاز و تحقیق خود آشنا شود تا از این طریق وابستگی اش به افراد کم شده و بصورت مستقل عمل کند.

پژوهشی در تأثیر نمایش خلاق در فرآیند تربیتی کودکان پیش دبستان

نویسنده: بیتا محمودی  ویراستار: پریسا مهجور

ناشر: انتشارات نمایش- 101 ص  نوبت چاپ: اول 1390

موضوع: نمایش و آموزش و پرورش / کودکان--فعالیت های خلاقه /نمایش کودکان و نوجوانان

 

تولید نمایش در موقعیت بحرانی ( بهبود رفتار دانش آموزان از طریق تمرین ها و تکنیک های تئاتر )

نویسنده: تامی دُن باوَند – مترجم: منوچهر اکبرلو- ویراستار: محمد حسین آقابابایی

ناشر: تهران،  انتشارات نمایش-  192 ص - نوبت چاپ: نخست- 1390

موضوع: نمایش و آموزش و پرورش/ کلاسداری

 

نوجوان و تئاتر جدید ( راهنمای عملی برای یک فرآیند بینافرهنگی )

نوشته ی نوئل گِریگ- برگردان فارسی: حسین فدایی حسین- ویرایش: رضا کوچک زاده  ناشر: تهران، انتشارات نمایش- 304 ص  نوبت چاپ: نخست-1390

موضوع: نمایش کودکان و نوجوانان / نمایش و جوانان

 

درام خلّاق در کلاس درس و فراتر از آن [ویرایش هشتم]

نوشتۀ نلی مک کاسلین ترجمه و تألیف: حسین فدایی حسین ویراستار: محمد حسین آقابابایی

ناشر: تهران، انتشارات نمایش- 592 ص  نوبت چاپ: اول/1390

موضوع: نمایش و آموزش و پروش / کلاسداری

 

پنج نمایشناۀ برگزیدۀ کودک و نوجوان

نویسندگان: بابا که ترس نداره: ایرج صادقی طاری، بازی:حسن حاجت پور پسرک نون زنجبیلی: ندا ابرار پایدار، سلیمان و سمردون: فریبا رئیسی  ماجراهای هاکلبری فین: کیومرث قنبری آذر-مسعود شاکرمی  ویراستار: پریسا مهجور

ناشر: تهران،  انتشارات نمایش- 1 ج . 176 ص  نوبت چاپ: اول 1390

موضوع:نمایشنامه کودکان(فارسی)--مجموعه ها/ نمایشنامه فارسی-- قرن 14--مجموعه ها

 

روزی برای آرزو مجموعه نمایشنامه برای نوجوانان

نویسنده: مرتضی سخاوت

ناشر: قم حوزه هنری استان قم-  109 ص   نوبت چاپ: اول/ تابستان 1390

موضوع: نمایشنامه مذهبی--قرن 14/ نمایشنامه فارسی--قرن 14


 
 
جای بازیگران نوجوان در جشنواره خالی است
نویسنده : نگین مهرانی - ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٠
 

کارگردان نمایش" یک اشتباه کوچولو، یک دردسر بزرگ":

جای بازیگران نوجوان در جشنواره خالی است

نویسنده و کارگردان نمایش" یک اشتباه کوچولو یک دردسر بزرگ" از نمایش های بخش ویژه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان که توسط گروهی از نوجوانان اجرا شد، گفت: جای خالی نمایشی که در آن تمامی بازیگران  آن  نوجوان باشند در جشنواره های تئاتر کودک احساس می شد.

“نگین مهرانی” در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، ادامه داد: در نمایش های کودک و نوجوان ما بیشتر بزرگسالان هستند که روی صحنه می روند و حتی همین وضعیت در رسانه ملی هم وجود دارد اما حضور خود بچه ها که به صورت کامل نمایش را اجرا کردند کار متفاوتی بود.

وی تاکید کرد: در ابتدا خود بچه ها هم باورشان نمی شد که بتوانند تئاتر اجرا کنند اما این کار در این سطح به اجرا رسید.

وی با اشاره به نقشی که آموزش و پرورش می تواند در اجرای چنین نمایش هایی داشته باشد باشد،خاطر نشان کرد: بچه ها ساعت های زیادی را در مدرسه می گذرانند و از همه مهمتر این است که خانواده ها به مدرسه اعتماد دارند پس اگر در مدرسه زنگ نمایش داشته باشیم یا دوره های قصه گویی خلاق و نمایش خلاق را اجرا کنیم  تئاتر کودک می تواند رشد خوبی داشته باشد.

مهرانی ادامه داد: خیلی از خانواده ها که من هم اکنون با آنها کار می کنم در ابتدا با کار کردن بچه هایشان در تئاتر مخالف بودند و می گفتند که این کار فایده ای ندارد و حتی منجر به افت تحصیلی دانش آموزان می شود اما در گروه ما بچه ها حتی ارتقا معدل هم داشتند.

وی اظهار کرد: من در حد توانم توانستم این تفکر را تغییر بدهم اما تغییر این تفکر به کمک آموزش و پرورش که کسانی را در خود جای داده که در بهترین شرایط یادگیری قرار دارند نیاز داریم.

این کارگردان تئاتر در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با سختی های این کار نیز گفت: در ابتدا نسبت به این کار یک احساس عدم اعتماد وجود داشت  به گونه ای که بعضی ها با ما همکاری نمی کردند و نمی خواستند وقت برای گروهی با این شرایط سنی بگذارند .

وی اضافه کرد: بار ها افرادی را برای موسیقی، طراحی صحنه و ... دعوت می کردم اما با دلیل های مختلف همکاری نمی کردند و می گفتند اگر در مرحله بازبینی قبول شدید همکاری می کنیم اما  این گروه بالاخره و از طرف سه نفر مورد حمایت قرار گرفت که این افراد آقایان امین زندگانی، فرید نوایی و خانم هدیه آزما بودند که نقش بسیار تاثیر گذاری در این کار داشتند.

این هنرمند تئاتر تصریح کرد: ویژگی مهم این کار این است که از اثر کوتی و موتی زنده یاد بیژن مفید اقتباس شده بود اما ریتم و نحوه حرکات آن  با تغییراتی همراه شد تا به شکل فعلی در آمد.

وی افزود: در این کار بچه ها در دو گروه که تقسیم شدند و به اجرا پرداختند،گروهی که مهارت حرکتی و بدنی بیشتری داشتند در بخش حرکت و بچه هایی که مهارت بیانی بهتری داشتند ئر بخش دیالوگ به اجرای نمایش پرداختند.

وی تاکید کرد: پایه و اساس بخش حرکت بر اساس تربیت بدنی شکل گرفته است که این نکته در نحوه حرکت بچه ها کاملا مشخص است.

مهرانی دیگر ویژگی این نمایش را جایگزینی حرکت به جای دکور دانست و عنوان کرد:  در این نمایش صحنه توسط خود بچه ها چیده می شد و در مواردی هم با ثابت ماندن افراد خود عوامل تبدیل به دکور می شدند. 

منبع خبر: خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» استان همدان


 
 
حضور گروه شاپرک درهجدهمین جشنوارۀ بین المللی تئاتر کودک و نوجوان - همدان
نویسنده : نگین مهرانی - ساعت ٦:٢٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٠
 

گروه شاپرک بعد از بازبینی تالارهنر همچنان به تمرین های خود ادامه داد و خود را برای حضور در جشنوارۀ تئاتر کودک و نوجوان همدان آماده کرد. برای روز پنجشنبه مورخ 19/8/1390 سه اجرا در کانون مهدیۀ همدان در بخش ویژۀ جشنواره به گروه داده شد همچنین نام نمایش( کوتی و موتی) به " یک اشتباه کوچولو، یک دردسر بزرگ " تغییر یافت .

سفر به همدان و اجرای نمایش در حضورجمع کثیری از دانش آموزان واساتید گرامی مانند آقایان داوود کیانیان، منوچهر اکبرلو، رضا بابک و خانم مریم کاظمی برای گروه بسیار ارزشمند بود زیرا فرصت آن بدست آمد تا نظر کارشناسانۀ آنها را داشته باشیم همچین تشویق این عزیزان برایمان سرشار از شادی و امید بود. امید به آینده و تلاشی دو چندان که لازم است توسط بازیگران نوجوان و گارگردان نمایش برای بهتر نمودن کیفیت اجرا صورت گیرد تا شاهد اجرای حرفه ای تر این گروه در تالار هنر باشیم.  


 
 
یک اشتباه کوچولو،یک دردسر بزرگ-هجدهمین جشنوارۀ بین المللی تئاتر کودک و نوجوان
نویسنده : نگین مهرانی - ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٤ آبان ۱۳٩٠